zofim.org.il
  
 


 
שבט צופית
חץ  מגזין הכתבות דף הבית » שבט צופית » כתבה: הסבר על התפקידים בשבט

תמונת מגזין הסבר על התפקידים בשבט פורסם על ידי צוות האתר
בתאריך 27/12/2013
בכתבה זו צפו 5821 גולשים

 שלום לכל הקוראים, צוות האתר החליט לסדר לכם קצת את התפקידים בשבט ואת ההיררכיה השבטית 

כדי שתוכלו לדעת עוד על שבט צופית ועל התפקידים השונים בו, בכדי שתוכלו לדעת למי לפנות בשעת הצורך וכמובן בכדי שתרגישו יותר שייכים לדיבור הצופי ולהכיר את השבט שהילדים שלכם נמצאים בו.לכל שבט בחיפה יש את בתי הספר היסודי שהוא אחראי עליהם, ומהם מגיעים החניכים אליו. אל שבט צופית מגיעים חניכים מבתי הספר בן גוריון ואהוד.

צעירה

החניכים בצעירה מסודרים על פי גדודים לפי שכבת הגיל שלהם
(כיתות ד'– גדוד ד', כיתות ה- גדוד ה' כיתות ו- גדוד ו').
לכל כיתה בכל גדוד יש שתי אחוות- אחוות בנים ואחוות בנות.
לכל אחווה יש שם ומדריך שאחראי על החניכים בה, המדריך אחראי להעביר את הפעולות לחניכים ולהעביר להם חוץ מהנאה כמובן גם ערכים, חיזוק ביטחון עצמי, התגבשות עם החברים לכיתה, שיתוף פעולה, דרך ארץ ועוד נושאים רבים. המדריך משמש כדוגמא אישית לחניכים ומספק את "הצינור" בין ההורים למה שמתרחש בפעולה, מיידע את ההורים לגבי טיולים ועוד.
המדריך כותב בעצמו את הפעולות (לפעמים בעזרת האחראי עליו והצוות) ובנוסף, המדריך צריך להיות בעצמו מה שהוא מסמל ותנועת הצופים מסמלת.
לכל שכבה בצעירה יש רשג"ד (ראש גדוד) שאחראי עליה, תפקידי הרשג"ד הם מורכבים והאחריות שלו על גדוד שלם היא כבדה, אז איך הוא מצליח אתם שואלים? בקלות, רשג"ד שכבר יש באמתחתו שנת הדרכה אחת לפחות מנוסה בטיפול בחניכים, יש לו ידע נרחב בכתיבת פעולות והוא כבר עבר שנת הדרכה ויכול לייעץ למדריך בשעת הצורך.
על הרשגדים אחראית רכזת הדרכת צעירה, השנה היא רוני פירסטמן והיא חלק מצוות מוביל (עליו נרחיב בהמשך), רוני אחראית על תפקוד כל המדריכים והרשגדים ואחראית על התוכן של הפעולות, על הנעשה בפעולות וכל דבר שקורה בכל אחת מהאחוות בצעירה עובר דרך רוני.
גדוד ו' הוא גם חלק שכבת צעירה וגם הוא מחולק אותו הדבר על פי אחוות וכיתות, אך בגלל הרצון לקרב אותם לשכבת נעורים לקראת הפיכתם לגדוד אחראי/ת עליהם רכז/ת הנעורים שאחראית גם על גדוד ז' ולא דווקא רשג"ד.
רכזת הדרכת הנעורים השנה היא נועה כהן והיא חלק מצוות מוביל (עליו נדבר בהמשך), נועה אחראית מתוקף תפקידה על גדוד ו' ועל המדריכים בו ועל גדוד ז' ועל המדריכים בו. היא אחראית על פעילויות בגדוד, מערכים (מספר פעולות הקשורות באותו נושא), בעיות משמעת ועוד.
בתמונה: כל צוות ד' עם הרשגדית מיכל


נעורים
כאשר עוברים מהיסודי לחטיבת הביניים כל האחוות הופכות לגדוד אחד, גדוד ז'.
בכיתה ז' מגיעים חניכים מכמה בתי ספר, ומתאחדים לגדוד אחד מאוחד המדריכים אחראים על איחוד ויצירת הגדוד החדש ויוצרים פעולות בהתאם כמובן בשיתוף עם רכזת הדרכת הנעורים שאחראית עליהם. בשנה זו בוחרים שם לגדוד, שם שילווה אותם עד סיום י"ב. השנה, גדוד ז', היה גם חלק מאירגון החנוכיאדה יחד עם גדוד ח'.  
גדוד ח', בגדוד ח' הגדוד לאט לאט מתעצב כגדוד, החניכים כבר יותר מגובשים אחד עם השני, יש להם יותר זיקה לשבט והם מרגישים חלק ממנו. בשנת ח' החניכים עוברים תהליך משמעותי מאוד של מעבר מלהיות חניך בתנועה ללהיות חבר בתנועה. בשנה זו החניכים אחראים על טקס יום השואה השבטי – טקס שמחייב אחריות גדולה ורצינות רבה ושיאה של השנה הוא בהבטחה שתתקיים בסוף השנה שבה החניכים עוברים להיות באופן סופי חברים בתנועה וכבר לא חניכים. אחרי ההבטחה החניכים מוכנים לשנת קורס ההדרכה שלהם בכיתה ט'.
על גדוד ח' אחראי השנה הש"ש (בשנת שירות) גלעד כהן והוא אחראי על כתיבת המערכים יחד עם המדריך, כתיבת התוכן ועוד. כמובן שתפקיד המדריך בשנה זו הוא קריטי וכמובן שהמדריך עדיין חייב לשמש דוגמא אישית וכו'. השנה היה גם חלק מארגון החנוכיאדה יחד עם גדוד ז'.
גדוד ט', שנת ט' היא שנת קורס ההדרכה, השנה האחרונה בה עדיין חניכים לפני שנכנסים לשכב"ג (שכבה בוגרת),מדריכי ט' נמצאים תחת אחריות המרכזת הבוגרת
(מאיה רענן) אשר הייתה חניכה בתנועת הצופים, הדריכה, וריכזה. החניכים בכיתה ט' עוברים הכשרה ומתנסים במהלך השנה התנסויות ואף מלווים בטיול פסח, שנת ט' היא שנה חשובה מאוד והיא יוצרת למעשה את המדריכים ואת הגדוד שייכנס בשנה לאחר מכן לשכב"ג ולתפקידי ההדרכה בשבט.

צמי"ד (צרכים מיוחדים)
בשנים האחרונות משתלבים בשבט חניכים בעלי צרכים מיוחדים, הם באים ממעון רמת חיפה, בו הם חיים ועוברים פעולות בימי שלישי, שעתיים של הנאה רבה מאוד וכיף גדול. חניכי צמי"ד מתקבלים בברכה בשבט, תמיד כיף לראות אותם מגיעים לשבט ועוברים פעולות. גם בטיולים השבטיים ובמחנה הקיץ לוקחים חניכי צמי"ד חלק ותמיד מגיעים לחלק מהטיול.
הדרכת צמי"ד דורשת סובלנות, סבלנות, אמפתיה, כוח רצון ועוד מגוון דברים שלא נדרשים ממדריך של אחווה או גדוד רגיל. מדריכי צמי"ד עברו בקיץ, לפני הכניסה להדרכה, קורס מיוחד להדרכת צמי"ד יחד עם מדריכי צמי"ד בצופים מכל הארץ.

שכב"ג (שכבה בוגרת)
השכב"ג מורכב משלושה גדודים מכיתות התיכון: י',י"א,י"ב.
השנה: י'- גדוד מי גבר יא- גדוד פומבה יב- גדוד ברק.
השכב"ג הוא הלב הפועם של השבט, הוא מחליט את ההחלטות, הוא קובע את הדברים, הוא מציע רעיונות. כולם כמובן בשיתוף עם צוות מוביל ועם המרכזים ובצורה דמוקרטית.
גם השכב"ג עובר פעולות פעם בשבוע ע"י צוות הדרכת שכב"ג בניהולו של ניתאי (המש"צ) ושלושה סמינרים בשנה מעבירים הצוות המוביל לחברי השכב"ג פעולות העוסקות בחיים בשבט, בשכב"ג כגוף המוביל והמרכזי בשבט וברעיונות חדשים שעולים. בנוסף, כל גדוד בשכב"ג עובר בנפרד פעולות ע"י מדריכי השכבות: גדוד מי גבר- גלעד כהן- המרכז, גדוד פומבה- דור שליו (בוגר השבט), גדוד ברק- יואב שמידט – בוגר התנועה, מהנהגת ירושלים.
מרבית חברי השכב"ג לוקחים חלק בצוותי ההדרכה(עליהם כבר דיברנו), שאר חברי השכב"ג שלא בתפקידי ההדרכה מתחלקים לצוות מחסן, צוות קהילה, צוות מוביל וצוות האתר.

צוות מחסן:
צוות מחסן כולל ראש מחסן האחראי על כל המתרחש במחסן והצוות.
ראש המחסן אחראי לוודא כי כל דבר נמצא במקומו ושיש את הציוד הנדרש ואת הכמויות שלו.
צוות מחסן מספק למדריכים את הציוד לו הם זקוקים ואחראי על הציוד לטיולים ועוד מגוון דברים.
גם השנה צוות המחסן דומיננטי מאוד בשבט וחבריו בולטים מאוד בשכב"ג.
על הצוות אחראי ראש המחסן אורי שליין.
ראש המחסן והצוות שלו נמצא השנה תחת אחריותו של מרכז המפעלים, עומר דניאלי, שהוא חבר בצוות המוביל (עליו יפורט בהמשך) .

צוות קהילה:
צוות קהילה הוא דבר יחסית חדש בשבט, במשך שנים ניסו לעשות משהו שקשור לקהילה (הורים, בוגרים, בית ספר, שכנים, מורים וכו') אך ללא הצלחה יתרה.
השנה הוחלט לקחת את האנשים הטובים ביותר ולהרכיב מהם צוות שאחראי על הקהילה הצוות היה אחראי כבר על הפנינג סוכות, טקס לזכרו של יצחק רבין, התנדבות של כיתות ו'- ח' בבית אבות ותחנות של חניכי ד', ה' בזמן ההפסקה.
על הצוות אחראי רכז הקהילה שהשנה הוא גם המש"צ (מרכז שבט צעיר) ניתאי בוגנר.
בתמונה: חלק מהאוכל שנתרם ע"י חניכי השבט בהפנינג סוכות שאורגן ותוכנן ע"י צוות קהילה.

צוות מוביל
צוות מוביל נבחר ע"י השכב"ג של השנה לפניו והוא אחראי על המתרחש בשבט והוא בעצם הנציגות של השכב"ג מול המרכזים ומול הקהילה. בנוסף לניהול השבט באופן שוטף וכל האירועים שבו, כל אחד מחברי הצוות המוביל אחראי על תחום מסוים.
צוות מוביל מונה השנה ארבעה תפקידים:
ניתאי בוגנר- מש"צ(מרכז שבט צעיר), רכז שכבג וקהילה – מש"צ השבט זהו התפקיד הייצוגי בשבט – הוא מעביר את המסדרים השבטיים, עובד, אחראי וקשור תמיד לכל הדברים הקורים בשבט ללא יוצא מן הכלל. בנוסף אחראי גם על ייצוג השבט מול השבטים אחרים.   
עומר דניאלי-מרכז מפעלים- מרכז המפעלים בשבט אחראי על כל המפעלים. מה זה מפעלים? למשל טיול פתיחת שנה שהיה עכשיו תחת אחריות מרכז המפעלים, כל הלוגיסטיקה שיש בטיול – הזמנה וארגון של דברים מראש, אוכל, אוטובוסים וכו'. בהמשך השנה יהיו עוד מפעלים כמו פסטיבל, יום צופה, טיולי פסח אשר מיועדים לחניכים וניהולם נמצא תחת אחריותו של רכז המפעלים. בנוסף כמו שנכתב למעלה, תחת אחריותו של עומר נמצא גם המחסן וכל מה שקורה בו.
בהמשך השנה יהיו עוד מפעלים כמו פסטיבל, יום צופה, טיולי פסח אשר מיועדים לחניכים וניהולם נמצא תחת אחריותו של רכז המפעלים
נעה כהן- רכזת הדרכת נעורים – כפי שנכתב לעיל נעה אחראית על שכבות ו' ו ז' בשבט ועל כל מה שקורה בהן. היא חונכת את המדריכים, אחראית עליהם ומעורבת בכל הקשור להם.
רוני פירסטמן- רכזת הדרכת צעירה – כפי שנכתב לעיל רוני אחראית על הרשגדים של כיתות ד' ו ה' ואחראית לכך שכל מה שקורה בכל האחוות פועל כשורה. דרך רוני עוברות כל הפעולות לפני שהן עוברות לחניכים ורוני מאשרת את מעברן לחניכים.

צוות האתר:
לאחר מספר שנים של חוסר פעילות, עומר דניאלי, רכז המפעלים של השבט ואלון פלדמן, מחסנאי וחבר צוות קהילה החליטו להחיות את אתר השבט, שניהם מונו לראשי האתר של שבט צופית.
העבודה הייתה מרובה ונשארה מרובה אך בכל זאת הם מאמינים כי האתר של השבט יכול לשגשג, יכול לצמוח, יכול להגיע להישגים.
האתר הוא דרך מצוינת להורים לקבל מידע על הדברים, האתר הוא דרך מצוינת לראות תמונות ואירועים שלא ניתן לראות בשום מקום אחר, האתר הוא מקום להנאת השכב"ג ובעיקר האתר נועד בשבילכם, כולם כאחד ואחד ככולם, הוא נועד לקהילה, להורים, לחניכים, למדריכים, לשכבגיסטים וכל מי שרוצה להיכנס סתם כי בא לו.
האתר כאן בשבילי, האתר כאן בשבילך, האתר כאן בשביל כולנו.

 בתמונה (משמאל): אלון פלדמן ועומר דניאלי- ראשי האתר מרכזים בוגרים:

המרכזים הבוגרים הם הגוף הבוגר שמנהל את כלל הפעילות הערכית חינוכית השוטפת בשבט. בשבט צופית השנה יש 2 מרכזים בוגרים, מאיה רענן (מרכזת שבט בוגרת) וגלעד כהן (מרכז הדרכה בוגר). כל מרכז בוגר נפגש לישיבת חניכה שבועית עם המרכזים הצעירים שתחתיו. מרכז ההדרכה הבוגר יושב ביחד עם רכזות ההדרכה הצעירות ומרכזת השבט יושבת ביחד עם רכז המפעלים והמש"צ (מרכז השבט הצעיר). במסגרת ישיבות אלו סוקרים המרכזים את התנהלות השבט, מתכננים את הפעילויות השוטפות הקרובות ודואגים להתנהלות אחראית בשבט בכדי שהשבט יוכל להציע פעילות מהנה וחווייתית מידי שבוע לכלל החניכים.לסיכום, אנו מקווים כי הבנתם קצת יותר על התפקידים בשבט ועל ההיררכיה השבטית, אם יש לכם רעיונות או הצעות אתם מוזמנים למלא כאן טופס כזה.
בנוסף, אנו מקווים שאתם מרגישים יותר חלק מהשבט ומפועלו ונשמח לראותכם בימי הפעילות (שלישי בחמש ושישי בשלוש וחצי), בטקסים, באירועים ובמפעלים של השבט.
יש לכם עוד שאלות? עוד דברים שתרצו לדעת
?תמיד אפשר לשאול את המדריכים או כאן במייל: shevet.zofit@gmail.com
שלכם באהדה,
צוות האתר: אלון פלדמן ועומר דניאלי.
צופית אימפריה.
נ.ב שכב"גיסטים וראיתם שאין מספיק פירוט על תפקידכם בשבט? אתם מוזמנים לכתוב לנו כתבה בנושא התפקיד שלכם או בכל נושא אחר הקשור לשבט, להנהגה או לתנועה ולשלוח אותה לאחד מחברי צוות האתר.

 

בחזרה לאתר 

פרסם כתבה »


חץ  תגובות הגולשים לכתבה זו פורסמו 0 תגובות | הוספת תגובה